GSTC Sertifikasyon

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi ® (GSTC), GSTC Kriterleri olarak da bilinen seyahat ve turizm alanında sürdürülebilirlik sağlamak için küresel standartları düzenler ve güncelleyerek yönetir. Destinasyon Kriterleri ve Endüstri Kriterleri şeklinde iki ana başlık altında düzenlenen kriterler turizmde dünya genelinde uygulanacak ortak bir dil belirlemeyi amaçlar.

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi Nedir?

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi veya Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi (Global Sustainable Tourism Council), dünya çapında uygulanması gereken seyahat ve turizm standartları oluştururlar. Bu standartlar sayesinde turizm sektöründe küresel ortak dil belirlenerek belli kriterlere uyulması amaçlanır. Hem sektör çalışanları hem uygulayıcılar hem de kullanıcılar tarafından benimsenen kurallar sayesinde seyahat ve turizm sektörünün sürdürülebilir olmasına çalışılır.

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi Kriterleri Nedir?

GSTC Kriterleri ya da GSTC Standartları olarak bilinen düzenlemeler, eğitim, bilinçlendirme, politika oluşturma, ölçme, değerlendirme ve sertifikasyon alanlarında bir temel olarak kullanılırlar. Ayrıca her turizm bölgesinin yerel kültürü, çevresi ve düzenlemeleri ışığında Kriterler, ek kriterler veya düzenlemelerle desteklenebilir niteliktedir.

GSTC Kriterleri dört ana başlıktan oluşur:
• Sürdürülebilir Yönetim
• Sosyoekonomik Etkiler
• Kültürel Etkiler
• Çevresel Etkiler

Uzun yıllar edinilen bilgi ve deneyim sonucunda ortaya çıkan GSTC Kriterleri, global ve lokal kaynaklardan ve düzenlemelerden temel alınarak oluşturulmuştur. Sürdürülebilir turizm çerçevesinde belirlenen sertifikasyon düzenlemeleri, değişen global şartlara ve yerel regülasyonlara uyumlu olarak güncellenmektedir.

GSTC Kriterleri her büyüklükteki işletmeyi hedef alarak sürdürülebilirlik anlamında avantaj sağlamak amacındadır. Kriterler, tüm sektörlerde sürdürülebilirlik standartlarının geliştirilmesine ve yönetilmesine rehberlik sağlayan ISEAL Alliance’a göre tasarlanmıştır.

GSTC Kriterleri’nde yer alan tüm gereklilikler zorunludur ve sertifikalandırmada tüm şartların sağlanmış olması gereklidir. Halihazırda bu standartlara ne ölçüde uyduğunuzu öğrenmek istiyorsanız, Control Union işletmeniz için bir ön değerlendirme yapabilir.

GSTC AKREDİTASYONU ALAN İLK SERTİFİKASYON KURULUŞU: CONTROL UNION

Control Union, dünya genelinde kabul görmüş standartlar çerçevesinde, uluslararası sertifikasyon hizmetleri sunmaktadır.

Müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hızlı, esnek ve doğru olarak sunduğumuz hizmetler ticaretinize değer katmaktadır. 1920'den bugüne Control Union sertifikasyon hizmetlerinin temelini sürdürülebilirlik oluşturmaktadır.

Control Union, GSTC programı için ASI (Assurance Services International) akredite statüsüne sahip ilk sertifika veren kuruluştur.

Ayrıca otel ve tur operatörleri için hem bireysel turizm işletmeleri olarak hem de grup işletmeler için (grup sertifikasyon) GSTC Kriterleri’ne göre sertifikasyon imkânı sunabilmektedir.

GSTC SERTİFİKASININ AVANTAJLARI

• En yüksek sosyal ve çevresel standartlara uygunluk.
• Sürdürülebilir turizmi tercih eden tüketicilere erişimin artması.
• Güvenilirlik: Control Union, GSTC Bütünlük Programı çerçevesinde güvenilirlik açısından en yüksek seviyeyi sağlayan ve ASI akredite statüsünü elde eden ilk sertifikasyon kuruluşudur.
• BookDifferent.com (booking.com tarafından desteklenmektedir), HotelBeds.com, BookGreener.com ve Glooby.com gibi online seyahat acenteleri içerisinde yer alma.
• Sürdürülebilir turizm sunan web siteleri ve acenteler tarafından tercih edilme.
• Uzun vadeli vizyon nedeniyle daha karlı kazanç elde edebilme.
• GSTC Sertifika logosu kullanım hakkı.