ISO 22000:2018 – Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 22000, gıda güvenliği yönetimi için ISO9001 yaklaşımını ve tüm düzeylerde gıda güvenliği güvencesi için HACCP'yi bir araya getiren, uluslararası alanda tanınmış bir standarttır. Standart, bir kuruluşun gıdanın güvenli olmasını sağlamak için güvenlik tehlikelerini kontrol etme yeterliliğini nasıl gösterebileceğini detaylı olarak açıklar.

Gıda güvenliği küresel bir sorundur. Yaralanma veya hastalıkların gıda tüketiminden kaynaklanmayacağına ilişkin pratik bir kesinlik olarak tanımlanabilir. Dünya genelinde çok çeşitli ISO 22000 kategorileri sertifikalıyoruz.

ISO 22000, gıda tedarik zincirindeki herhangi bir kuruluş tarafından kullanılabilir. Standart, Kodeks Alimentarius Komisyonu tarafından geliştirilen Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) sistemi prensiplerini entegre eder. Denetlenebilir gereklilikler yoluyla HACCP planını ön koşul programlarının yanı sıra diğer gıda güvenliği sistem gereklilikleri ile birleştirir.

Control Union, çok çeşitli gıda zinciri kategorilerinde bu standarda yönelik küresel olarak akredite bir sertifikasyon sağlar. Bu kategoriler; gıda üretimi, yem üretimi, depolama ve dağıtım veya ambalaj ve ambalaj malzemesi üretimini kapsar.