Farm Sustainability Assessment (FSA)

FSA, Sürdürülebilir Tarım ilkelerini çiftlik düzeyinde uygulama, değerlendirme ve iyileştirme aracıdır.

Control Union, tarım endüstrisi için küresel bir hizmet sağlayıcıdır ve  (FSA) doğrulamasını gerçekleştirmek için SAI Platformu tarafından resmi olarak onaylanmıştır. Bu programda tedarikçi ve tedarik ettikleri çiftçiler ile doğrulama hizmetleri gerçekleştiriyoruz.

SAI Platformu, dünya çapında sürdürülebilir tarımın gelişimini desteklemek için gıda endüstrisi tarafından 2002 yılında oluşturulmuştur. Günümüzde SAI Platformu, küresel gıda ve içecek değer zincirinde 90'ın üzerinde üyeye sahiptir ve tüm önemli emtiaları kapsamaktadır. SAI Platformu, araçlar ve rehberlik geliştirerek sürdürülebilir tarımın geliştirilmesini ve uygulanmasını teşvik eder.

FSA programı aracılığıyla SAI Platformu, çiftçileri ve şirketleri sürdürülebilir tarım malzemeleri üretimine doğru ilerlemede desteklemeye çalışır.

FSA kontrol listesinde sosyal, çevresel ve ekonomik konuları kapsayan 112 soru bulunmaktadır. Üç uygulama seçeneği vardır:

1. Kıyaslama: bir çiftlik veya çiftlik yönetimi grubu, kıyaslama yapılmış bir standarda uygundur ve buna göre bir performans (Bronz, Gümüş veya Altın) seviyesi talep edebilirler.
2. Öz değerlendirme ve doğrulama: çiftlik veya çiftlik yönetim grubu öz değerlendirmeler yapar ve bunlar Control Union tarafından doğrulanır
3. Hibrit: Seçenek 1 ve 2 arasındaki kombinasyon.

FSA sürecinden geçmek için üç adım ayırt edilebilir:

1. Katılım: Çiftlik yönetim grubu, FSA sürdürülebilirlik gereksinimlerinin farkında olmalıdır
2. Değerlendirme: Tarımsal uygulamaların değerlendirilmesi
3. İyileştirme: Daha iyi tarım uygulamalarına yönelik çalışarak sürekli iyileştirmeye odaklanılır.

FSA bir doğrulama programıdır. Control Union tarafından yapılan üçüncü taraf doğrulaması, bir çiftlik yönetim sistemi doğrulamasından ve yerinde çiftlik değerlendirmelerinden oluşur.