Control Union

HİZMETLER

PERİYODİK KONTROL

PERİYODİK KONTROL İLE İŞ KAZALARININ EN AZA İNDİRMESİ PLANLANARAK İŞ MAKİNELERİNİN GÜVENLİ ÇALIŞMASI VE UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI SAĞLANIR.

PERİYODİK KONTROL NEDİR?
Yaşadığımız dönem içerisinde teknolojinin gelişmesiyle makine üretimi artmış ve teknolojiyle donatılarak büyük kolaylıklar sağlamaya başlamıştır. İşyerlerinde kullanılan makine veya cihazlar zaman içerisinde bozulmaya ve deforme olmaya başlar. Bu süreç ilerledikçe makinelerin ömrü tükenir. Makine veya cihazların bakımı yapılarak ömrünü uzatabilir fakat sağlıklı çalışması sağlanamaz. Bu durum iş kazalarının artmasına da neden olmaktadır. İş kazalarının önüne geçmek ve makinelerinizin ömrünü uzatmak için periyodik kontrollerinizi kesinlikle yaptırmanız gerekmektedir.

PERİYODİK KONTROL NEDEN YAPTIRILMALI?
  • İş kazalarının ve can kaybının önüne geçmek.
  • Makine ve cihazları güvenli olarak kullanmak.
  • Çalışanların verimliliğini artırmak.
  • Makine ve cihazların ömrünü uzatma.
  • Çevre kirliliğini en aza indirmek
  • Üretimi verimlendirmek, tasarruf etmek.
 
PERİYODİK KONTROL NASIL YAPILIR?
Periyodik kontrol sırasında cihaz veya makineye yapılan kontrol kayıt altına alınarak en ince ayrıntısına kadar incelenir. Makine veya cihazın kalınlığı, uzunluğu, derinliği ve dış çap ölçümleri ele alınarak kararlar verilir. Periyodik kontrol tamamlanmasına yaklaşıldığında cihaz veya makineler ile deneyler gerçekleştirilir, deney sonrasında sonuçlar ele alınarak ölçümler karşılaştırılır.
Sonuçlar karşılaştırıldıktan sonra yürürlükte olan kanun, yönetmelik ve standartlara dayalı yorum ve sonuçlarda bulunur. Cihaz veya makinenin periyodik kontrol testi bittiğinde ayrıntılarıyla beraber rapor halinde ilgili firmaya teslim edilir.

Yaşadığımız dönem içerisinde teknolojinin gelişmesiyle makine üretimi artmış ve teknolojiyle donatılarak büyük kolaylıklar sağlamaya başlamıştır. Makine ve aksamlarının artmasıyla beraberinde birçok alanda kullanılan makineler iş kazalarının artmasına da neden olmaktadır.

İş kazalarının önüne geçmek ve makinelerinizin ömrünü uzatmak için periyodik kontrollerinizi kesinlikle yaptırmanız gerekmektedir.

ZAMAN İÇERİSİNDE DEFORME OLAN VEYA BOZULAN MAKİNELER:

Basınçlı Kaplar:
Buhar Kazanları Basınçlı Tank
Kalorifer Kazanları Kara Tankeri
Kızgın Su Kazanları Sanayi Gaz Tankeri
Kızgın Yağ Kazanları Sanayi Gazları Depo Tankı
Otoklav Parlayıcı ve Patlayıcı Gaz Tankları
Hava Tankı  
 
Kaldırma-İtme Makinaları:
Vinç Hidrolik Asansörler
Karaskal Mobil Vinç
Forklift Platform
Asansörler Transpalet
Yük / Servis Asansörleri Araç Kaldırma Lifti
Teleferikler  
 


periyodik-kontrol periyodik-kontrol-testi kaldirma-makinalari-periyodik-kontrol