Güvenli Turizm

Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı, tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşlara ve yabancı ziyaretçilere ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede alınması önerilen bir dizi tedbirleri tanımlıyor. Sadece konaklama tesisleri değil, gemi-yat limanlarından, yeme-içme tesislerine, kültür-sanat etkinlik merkezlerinden tur transfer araçlarına kadar, hizmet sektöründe faaliyet gösteren birçok kuruluş sertifikasyon kapsamında yer almaktadır.

Dünyadaki ilk örneklerinden biri olan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlanmıştır.

Program dahilinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı TGA tarafından yetkilendirilmiş olan Control Union ,konaklama, yeme-içme tesisleri, tur ve transfer araçları, kongre ve sanat tesisleri, temalı parklar, mekanik hatlar ve deniz turizmini ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleyerek, hijyen ve sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi yaparak bunlara ilişkin raporlar düzenlemekte ve başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetlemektedir.

Belgeyi alan tesisler TGA ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesi www.tga.gov.tr adresinden duyurulmaktadır. Güvenli Turizm Sertifika logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılmakta ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabilmektedir. Bu sayede tüm süreç şeffaflık kazanmaktadır.

Program Şartları

İşletmeye açık olduğu sürece konaklama ve yeme-içme tesislerinin sertifikalarının geçerlilik süresi 1 aydır. Müze, sergi alanı, temalı parklar gibi ziyaretçi yoğunluğu bulunan tesisler için sertifikanın geçerlilik süresi 1 ay olup diğer kongre, kültür sanat tesisleri ile deniz turizmi tesisleri için 3 aydır. Tesislerin işletmeye kapalı olduğu veya faaliyetini yürütmediği durumlarda yapılan son denetim sonucu düzenlenen sertifika tesisin tekrar işletmeye açılacağını beyan ettiği süreye kadar geçerlidir.

Denetimler 1 gün ile sınırlıdır.

Uzaktan denetim yapılmayacaktır.

Denetimlere ilave olarak aylık periyodlarda gizli/habersiz müşteri denetimi ayrıca yapılacaktır ve ayrıca raporlanacaktır. Gizli/Habersiz Müşteri denetimleri mali teklife dahil olacak ayrı bedel talep edilmeyecektir.

Saha denetiminin ardından belgelendirme en geç üç gün içerisinde yapılacaktır.

Denetimlerde, kriterler ile uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda ilgili tesise ihtar verilecek, uygunsuzluğun devamı halinde belge iptaline gidilecektir.

Denetim sonucu verilecek belgelendirme dokümanında kare kod bulunacaktır. Kare Kod herkese açık olacak ve okutulduğunda denetim zamanı, denetçi ismi, denetim sonucu düzeltilen eksikler ve denetime ilişkin diğer detaylara ulaşılacaktır.

Denetim belgesi gerekli güvenlik unsurlarını barındıracaktır.

Denetim sonucu tesisler girişlere tabela yaptırmak ve sertifikasyona dahil olduklarını belirtmek durumundadırlar.

Programın Kriterleri

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ilgili genelgesi uyarınca; hamam, sauna, masaj, SPA üniteleri Güvenli Turizm Sertifikası bulunmayan tesislerde hizmete açılmaz. 

Güvenli Tesis: Çalışanlar ve misafirler için güvenli bir tesis olduğu Bakanlık tarafından onaylanmış olacaktır.
Periyodik Denetim: Tesisinizin periyodik olarak denetlendiğini bilmek konuklar için güveni ve çalışanlar için süreklilik bilincini arttıracaktır.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Web Sitesinden Yayınlanması: İşletmenin tanıtımı ile iş kapasitesi artacaktır.

Kare Kod Uygulaması: Sağlıklı Turizm Belgesi logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabileceklerdir. Bu sayede tüm sürece şeffaflık kazandırmış olacaksınız.