Control Union

Services

RSPO - SÜRDÜLEBİLİR PALM YAĞI SERTİFİKASYONU

Palmiye yağı, dünyanın en çok tüketilen gıda maddeleri arasında yer alırken, paketlenmiş gıda ürünlerinin yaklaşık yarısında da kullanılmaktadır. RSPO standardının amacı, palmiye yağı ekiminin çevre ve topluluklar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaktır.

Palmiye ağacı, meyveleri nedeniyle oldukça etkili etkilidir. Bunun yanı sıra tüm yıl boyunca palm yağı üretir. Diğer yağ üreten bitkiler tarafından gerekli görülen arazinin yarısından daha azına ihtiyaç duyan palmiye ağacı, en çok verim sağlayan bitkisel yağ ürünüdür. 1 hektarlık alana dikilen palmiye ağaçları yılda ortalama altı tona kadar yağ üretir. Bu durum palmiye yağının dünyanın en pahalı bitkisel yağlarından biri yapmaktadır.
 
2008 yılında RSPO, sertifikalı sürdürülebilir palmiye yağı (CSPO) üretmek için şirketlerin uyması gereken çevresel ve sosyal kriterler geliştirdi. Kriterler, palmiye ağaçlarının yok olması ve ormansızlaşma gibi olumsuz etkileri en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.
Control Union, ASI (Accreditation Service International) tarafından akredite edilmiş ve RSPO onaylı belgelendirme kuruluşu olarak sürdürülebilir palmiye yağı için sertifikasyon sürecini RSPO sertifikasyon planında belirtilen prosedürlere uygun olarak yürütmektedir.
 
RSPO SERTİFİKASINA NASIL SAHİP OLABİLİRSİNİZ?
turkey@controlunion.com mail adresinden veya sayfanın sağ üst köşesinde bulunan bize ulaşın bölümünden genel merkezimizi arayarak başvuru talep edebilirsiniz. Size gönderilecek başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda size geri dönüş yapılarak sertifikasyon süreciniz başlatılacaktır. Denetimler, 5 yıllık bir sertifika için yapılır ve uygunluğun sağlanması için her yıl denetlenirler.