Control Union

Services

GLOBAL SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM KONSEYİ (GSTC)

Seyahat ve turizm, dünyanın ekonomik faaliyetlerinin yaklaşık %10’unu oluşturmaktadır. Bunların küresel ve yerel ortamlar ile ev sahibi topluluklar üzerindeki etkisi hem olumlu hem de olumsuz olabilmekte, hem fırsat hem de sorumluluk getirebilmektedir.

GLOBAL  SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM KONSEYİ (GSTC)

Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC), kamu ve özel paydaşlar arasında sürdürülebilir turizm bilgisi ve uygulamalarını artırma amacıyla küresel sürdürülebilirlik standartları tesis ederek yönetmektedir. GSTC, bağımsız ve tarafsız bir kuruluş olup seyahat ve turizmde sürdürülebilirlik için küresel referans hattı standartlarını yönetmek gibi önemli bir göreve hizmet etmektedir.
 
Bu kuruluş, gönüllü bir organizasyon olup sürdürülebilir turizm uzmanlarından oluşmakta, seyahat ve turizmde sürdürülebilirlik için küresel çapta standartların uygulanması tutkusuna sahip kuruluşlar ve bireyler tarafından desteklenmektedir.
 
GSTC KRİTERLERİ

Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) Kriterleri, seyahat ve turizmde sürdürülebilirlik konusunda dünya genelinde ortak bir dil oluşturma amacının sonucu ortaya çıkmıştır. GSTC Kriterleri, diğer standartlar gibi eğitim ve farkındalık yükseltme, ticari ve resmi kuruluşlar ile başka kuruluş tipleri için politika oluşturma, ölçme ve değerlendirme amacıyla bir sertifikasyon esası olarak kullanılmaktadır. Sosyal ve çevresel sorumluluk ile turizmin olumlu ve olumsuz iktisadi ve kültürel etkilerine odaklı bu kriterler dört ana kolda düzenlenmektedir:
 
•  Sürdürülebilirlik yönetimi
•  Sosyoekonomik etkiler
•  Kültürel etkiler
•  Çevresel etkiler
 
 
GSTC Kriterleri, dünya genelinde on yıllarca süren çalışma ve deneyimler üzerine inşa edilmiş ve her kıtadan sürdürülebilir turizm için sayısız kılavuz, ilke ve standartları içermektedir. Bu durum, sürdürülebilir turizm konusunda küresel bir fikir birliğine varma hedefini yansıtmaktadır. Bu kriterleri geliştirme süreci, tüm sektörlerde sürdürülebilirliğin geliştirilmesi ve yönetimi konusunda rehber olan  küresel bir lider olan ISEAL Alliance’ın ISO davranış kuralları ve standart belirleme kurallarına bağlı kalınarak tasarlanmıştır.

GSTC SERTİFİKASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

·         En yüksek sosyal ve çevresel standartlara uygun olma imkanı.
·         Sürdürülebilir turizmi tercih eden tüketicilerin arttırdığı pazardan yararlanma imkanı.
·         Güvenilirlik: Control Union, GSTC Bütünlük Programı çerçevesinde güvenilirlik açısından en yüksek seviyeyi sağlayan ve GSTC akredite statüsünü elde eden ilk sertifikasyon kuruluşudur.
·         Bookdifferent.com (booking.com tarafından desteklenmektedir), HotelBeds.com, BookGreener.com ve Glooby.com gibi online seyahat acenteleri içerisinde yer alma imkanı.
·         Sürdürülebilir turizm sunan web siteleri ve acentalar tarafından tercih edilme imkanı.
·         Uzun vadeli vizyon nedeniyle daha karlı kazanç elde edebilme.
·         GSTC Sertifika logosu kullanım hakkı.


GSTC SERTİFİKASINA NASIL SAHİP OLABİLİRSİNİZ?

İşletmeniz GSTC Sertifikası almaya karar verdikten sonra turkey@controlunion.com mail adresinden veya sayfanın sağ üst köşesinde bulunan bize ulaşın bölümünden genel merkezimizi arayarak başvuru talep edebilirsiniz. Size gönderilecek başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda size geri dönüş yapılarak sertifikasyon süreciniz başlatılacaktır.