Control Union

Services

MSC - MARINE STEWARDSHIP COUNCIL

Marine Stewardship Council (Deniz Koruma Konseyi - MSC) balıkçılık ve MSC Gözetim Zinciri (CoC) standartları şirketlerin ve kuruluşların balıkların doğal yaşamda sürdürülebilir olarak avlanmasını ve iyi yönetilmesini teşvik etmelerine ve bunları belirlemelerine yardımcı olur. MSC sertifikasyon süreci "tekneden tabağa" kadar ve tüm tedarik zinciri boyunca avlanan balıkları kapsar.

Marine Stewardship Council'in (MSC) sürdürülebilir balıkçılığa yönelik prensipleri ve kriterleri 1999'da sürdürülebilir balıkçılığı teşvik etmek için bir yöntem olarak geliştirilmiştir. MSC standartları; büyüklükleri, türleri veya bölgeleri ne olursa olsun yalnızca doğal yaşamda avlanan balıklar için geçerlidir. MSC'nin, çevresel olarak sürdürülebilir, iyi yönetilmiş balıkçılığı belirleme standartları üç ana prensibe dayanır: balık stoku durumu, balıkçılığın çevresel ekosistem üzerindeki etkisi ve balıkçılık yönetim sisteminin etkinliği ve performansı. Balık ürünlerinin tekneden tabağa kadar doğru bir şekilde satıldığından emin olmak için plan, MSC Gözetim Zinciri (CoC) standardı tarafından da desteklenmektedir. Bu standart, sertifikalı ürünlerin satın alınması, işlenmesi ve satışına yönelik kurallar sağlar.
 
MSC Gözetim Zinciri prensipleri şunlardır:
 
Sertifikalı bir tedarikçiden satın alma
Sertifikalı ürünlerin tespit edilebilir olması
Sertifikalı ürünlerin ayrılması
İzlenebilirlik ve hacimlerin kaydedilmesi
Kuruluşun bir yönetim sistemine sahip olması

MSC etiketli ürünler pazara daha rahat girebilir. Çevresel ve sosyal olarak etiketlenen ürünlere yönelik tüketici tercihinin artması sebebiyle MSC standartları izlenerek daha sağlam yönetim planlarına sahip olma yönünde bir eğilim vardır.
 
Küresel sertifikasyon uzmanlığı: Control Union küresel bir ölçekte faaliyet gösterir ve çok çeşitli sertifikasyon programları sunar. GLOBALG.A.P. Aquaculture, EU Organic Aquaculture, MSC Chain of Custody ve ISO 9001 gibi bazı programlar ASC ile bağlantılı olabilir.

NASIL SAHİP OLABİLİRSİNİZ?
turkey@controlunion.com mail adresinden veya sayfanın sağ üst köşesinde bulunan bize ulaşın bölümünden sertifikasyon ofisimizi arayarak başvuru talep edebilirsiniz. Size gönderilecek başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda tarafınıza dönüş yapılarak sertifikasyon süreciniz başlatılacaktır.