Control Union

Services

ASC- SU ÜRÜNLERİ KORUMA KONSEYİ STANDARDI

Protein zengini gıda ihtiyacı büyüdükçe balık tüketimi artmaktadır. Bulgular, balık yemenin genel olarak daha sağlıklı ve uygun fiyatlı olduğunu ve et tüketimi ile karşılaştırıldığında çevre için daha iyi olduğunu (tartışılır şekilde) göstermektedir. Günümüzde tüketiciler sorumlu su ürünleri talep etmektedir. ASC, çevresel ve sosyal yönlere yoğunlaşmaktadır.

Su Ürünleri Koruma Konseyi (ASC), su ürünleri endüstrisi için dünya lideri bir sertifikasyon programı sağlamak için 2010'da Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF) ve Hollanda Sürdürülebilir Ticaret Girişimi (IDH) tarafından kurulmuştur. Küresel olarak geniş çeşitlilikte su ürünleri yetiştirme sürecini kapsar ve sorumlu bir üretim sağlamak için tarımın hem çevresel hem de sosyal yönlerini göz önünde bulundurur. ASC sertifikalı bir ürün ayrıca Gözetim Zinciri (CoC) standardı için de sertifikalanmalıdır. Bu standart, sertifikalı ASC ürünlerinin satın alınması, işlenmesi ve satışına yönelik kurallar sağlar.

 
1-  ASC standartları aşağıdaki prensipleri kapsar: 
2-  Yasal uyum (yasalara uyum, yasal hak).
3-  Doğal çevre ve biyoçeşitliliğin korunması.
4-  Su kaynaklarının korunması.
5-  Tür ve yabani popülasyon çeşitliliğini koruma (örn., yabani balıklar için tehdit oluşturabilecek kaçışları önleme).
6-   Hayvan yemi ve diğer kaynakların sorumlu kullanımı.
7-   Hayvan sağlığı (gereksiz antibiyotik ve kimyasal kullanılmaması).
8-   Sosyal sorumluluk (örn. çocuk işçiliğinin önlenmesi, işçi sağlığı ve güvenliği, toplanma özgürlüğü, toplum ilişkileri).

  • ASC sertifikası sahiplerinin edineceği faydalar, mevcut pazar konumunun korunmasını ve yeni pazarlara girme potansiyelini içerir.
  • Balık çiftçiliği yapan kişilerin edineceği faydalar, sorumlu balık çiftliği yönetiminin teşvik edilmesini ve toplumların geçinmesine katkı sağlanmasını içerir.
  • Tüketicilerin edineceği faydalar, kolay bir şekilde bilinçli ve sorumlu tercihler yapmayı içerir.

NASIL SAHİP OLABİLİRSİNİZ?
turkey@controlunion.com mail adresinden veya sayfanın sağ üst köşesinde bulunan bize ulaşın bölümünden sertifikasyon ofisimizi arayarak başvuru talep edebilirsiniz. Size gönderilecek başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda tarafınıza dönüş yapılarak sertifikasy