Control Union

Services

GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASYONU

Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı, tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçilere, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede bir dizi alınması önerilen tedbirleri tanımlıyor. Zorunlu olmayan, isteğe bağlı bu belgelendirmeyi başvurmak isteyen tesis işletmeleri; yetkili uluslararası akreditasyon kuruluşlarına başvuruda bulunabilecektir. Control Union bu yetkili kuruluşlardan biridir.

Dünyada ki ilk örneklerinden biri olan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlandı.
Control Union Türkiye gibi yetkili kuruluşlar konaklama ve yeme-içme tesislerini ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleyecektir. Hijyen ve sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi yapılacak, bunlara ilişkin raporlar düzenlenecek ve başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediği denetlenecektir.
Bu kriterler  www.tga.gov.tr adresinde bakanlık tarafından yayınlanmaktadır.
Belgeyi alan tesisler Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden de duyurulacak. Güvenli Turizm Sertifika logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabilecek. Bu sayede tüm süreç şeffaflık kazanmış olacak.
 
Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı Kimler İçindir?

Turizm sektörüne yönelik bu belgenin kapsamı;

 •  Konaklama, yeme-içme, otel, restoran, kafe ve eğlence merkezi işletmeciliği
 •  Taşıma/transfer, seyahat-tur organizasyonu (seyahat acentalığı ve tur operatörlüğü) ve rehberlik
 •  Havacılık (havayolu ve havaalanı işletmeciliği), faaliyetleri gerçekleştiren işletmeler ile bağlantılı sektörlerde faaliyet gösteren diğer işletmelerde, iş programında belirtilen termin süresinde hijyen ve sağlık denetimi / uygunluk değerlendirmesi yapılması ve bunlara ilişkin raporların düzenlenmesi içeriğindedir.
lk aşamada Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından yayınlanan projenin kapsamında Konaklama Tesisleri ve Yeme-İçme Tesisleri yer almaktadır. www.tga.gov.tr adresinde bulunan soru listelerindeki gereklilikleri sağlayan tüm kuruluşlar başvurabilir.
 
Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı Kriterleri Nelerdir?
 • Denetim periyodu aylık olacaktır.
 • Denetimler 1 gün ile sınırlıdır.
 • Uzaktan denetim yapılmayacaktır.
 • Denetimlere ilave olarak 2 aylık periyodlarda gizli müşteri denetimi ayrıca yapılacaktır ve ayrıca raporlanacaktır. Gizli Müşteri denetimleri mali teklife dahil olacak ayrı bedel talep edilmeyecektir.
 • Saha denetiminin ardından belgelendirme en geç üç gün içerisinde yapılacaktır.
 • Denetimlerde, kriterler ile uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda ilgili tesise ihtar verilecek, uygunsuzluğun devamı halinde belge iptaline gidilecektir.
 • Denetim sonucu verilecek belgelendirme dokümanında kare kod bulunacaktır. Kare Kod herkese açık olacak ve okutulduğunda denetim zamanı, denetçi ismi, denetim sonucu düzeltilen eksikler ve denetime ilişkin diğer detaylara ulaşılacaktır.
 • Denetim belgesi gerekli güvenlik unsurlarını barındıracaktır.
 • Denetim sonucu tesislerin girişlerine ve diğer görünür noktalarına yapıştırılacak olan etiketler tesislere adetli ve zimmetli olarak teslim edilecektir.
 • Mali teklifte Denetçi fiyatları sabit olacaktır.
 • Tekliflere belge ve etiket bedeli dahil olup ulaşım ve denetim için yapılacak diğer masraflar dahil edilmeyecektir.
 • Fiyatlar 2020 yılı sonuna kadar geçerli olarak aylık bazda TL cinsinden, KDV hariç verilecektir.
 
Güvenli Turizm Sertifikasyonunun Faydaları Nelerdir?

T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili genelgesi uyarınca; hamam, sauna, masaj, SPA üniteleri Güvenli Turizm Sertifikası bulunmayan tesislerde hizmete açılmaz.

Güvenli Tesis: Çalışanlar ve misafirler için güvenli bir tesis olduğu Bakanlık tarafından onaylanmış olacaktır. 
Periyodik Denetim: Tesisinizin periyodik olarak denetlendiğini bilmek konuklar için güveni ve çalışanlar için süreklilik bilincini arttıracaktır. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Web Sitesinden Yayınlanması: İşletmenin tanıtımı ile iş kapasitesi artacaktır.
Kare kod uygulaması: Sağlıklı Turizm Belgesi logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabileceklerdir. Bu sayede tüm sürece şeffaflık kazandırmış olacaksınız.

 

BİZE ULAŞIN:

0216 469 7557
0546 762 2301
guvenli-TR@controlunion.com