Control Union

BİLGİ BANKASI

Periyodik Muayene ve Avantajları

Periyodik Muayene Avantajları Nelerdir ? Periyodik Muayene Uygulamasının İş Performansına Etki Eden Önemli Faktörleri Neleridir ?

İş ekipmanlarının, makinelerin veya parçalarının zamanla yıpranması iş kazalarının artmasına neden olmaktadır. Basınçlı kaplar, iletme ve kaldırma makinaları büyük bir güç içerisinde çalıştığı için bazı ufak yıpranmalar, deformeler insan hayatını tehlikeye atabilmektedir.Bu nedenle basınçlı kaplar, kaldırma ve iletme makinalarının periyodik muayeneleri büyük bir önem taşımaktadır.Ülkemizde de iş kazalarının yoğun yaşanması nedeniyle işverenlerin ilgili ekipmanlar için periyodik muayene veya periyodik kontrol bakımlarını aksatmadan yapmaları gerekmektedir.

Periyodik muayene, iş ekipmanlarının yönetmeliğe göre uygun olarak belirli aralıklarla belirli yöntemlerle yetkili kişiler tarafından yapılan muayenedir. Teknik mühendis, tekniker gibi ünvana sahip olan kişiler tarafından muayenelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu muayene işlemleri yerine getirilmediği zaman makine ve cihazların çalışma verimi düşebilir aynı zamanda iş kazalarına neden olabilir.

Periyodik Muayene ve Avantajları

İletme ve kaldırma makinaları büyük olup ve farklı metodlar ile çalıştığından dolayı sürekli kullanabilmek için insan gücüne ihtiyaç duymaktadır. Ağır yükler kaldıran-ileten makinalar sıklıkla bozulabilir veya hasar görerek çalışma verimini düşürebilir. Bu tür olumsuz olayların önüne geçebilmek adına üç ay içerisinde bir kez olmak üzere periyodik muayene işlemlerinin yetkili firmalar tarafından yapılması gerekmektedir ve zorunludur.

Periyodik muayenelerin asıl amaçları makinaların ömrünü uzatmak, verimini artırmak ve en önemlisi de iş kazalarının önüne geçerek insan sağlığını tehlikeye atmamaktır. İşverenlerin bilinçsiz davranması nedeniyle yapılmayan bakımlar sonucunda malesef ülkemizde her yıl yüzlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Personellerin de bu noktada bilinçli olması gerekmektedir ve işverenlerini uyararak iş ekipmanlarındaki olumsuzlukları ortadan kaldırmaları için işbirliği içerisinde olmalıdırlar.