Control Union

BİLGİ BANKASI

Periyodik Kontrol ve Avantajları

Periyodik Kontrol Avantajları Nelerdir ? Hangi Ekipman ve Makinalara Periyodik Kontrol Yapılmalıdır ?

Periyodik kontrol işyerlerinde veya geniş çaplı çalışma alanlarında kullanılan makine ve ekipmanların denetleme işlemidir. Yıllar geçtikce deforme olmaya başlayan makinalar yada ekipmanlar işyerinde risk oluştururlar. Bu yüzden periyodik kontrol işleminin yapılması hem makinaların sağlıklı çalışmasını ve işçi sağlığı için büyük önem taşır.Zira periyodik kontrolü yapılmayan yada eksik yapılan makina ve ekipmanlar hem çalışanların hayatına zarar verebilir hem de üretim aksatabilir.

Periyodik kontrol sırasında cihaz, ekipman veya makineye yapılan işlemler kayıt altına alınarak en ince ayrıntısına kadar incelenmektedir.Periyodik kontrol tamamlanmasına yakın cihaz veya makineler ile testler gerçekleştirilebilir. Yapılan bu test sonrasında sonuçlar ele alınarak ölçümler karşılaştırılır. Yaşadığımız dönem içerisinde teknolojinin gelişmesiyle makine üretimi artmış ve teknolojiyle donatılarak büyük kolaylıklar sağlamaya başlamıştır. Makine ve ekipmanların artmasıyla beraberinde bir çok alanda kullanılan makineler iş kazalarının artmasına da neden olmaktadır.

Periyodik kontrol avantajları

İş kazalarının önüne geçmek ve işyerlerinde çalışır durumdaki makinelerinizin ömrünü uzatmak için periyodik kontrol uygulamasının yapılması gerekmektedir. Deforme olan veya bozulmaya yatkın bazı makine ve ekipmanları sıralamak gerekirse buhar kazanları, kalorifer kazanları, basınçlı kaplar, tankerler, kızgın yağ kazanları, kızgın su kazanları basınçlı kaplar kategorisine girerken vinçler, caraskallar, asansörler, forkliftler, mobil vinçler ve teleferikler ise kaldırma ve itme makinaları arasında yer almaktadır.

Yukarıdaki makinalara ve ekipmanlara uygulanan periyodik kontrol işlemleri makinaların daha verimli çalışmasını sağlayarak işyerindeki performansı doğrudan etkilemektedir.