Control Union

BİLGİ BANKASI

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü ve Kontol Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

Basınçlı Kaplar Nedir?

Buhar, sıcak su, asit tankları, gaz tankları, kazanlar, kompresörler ve asetilen tankları içerisinde zehir ve zararlı gaz barındıran ciddi tehlike oluşturabilecek kaplardır diğer bir adıyla basınçlı kazanlar olarakta bilinir. Basınçlı kaplar içerisinde sıvı veya gaz olarak bir çok çeşiti muhafaza etmektedir.

Basınçlı Kaplar ve Periyodik Kontrol

Basınçlı kapların çok tehlikeli olmasından dolayı periyodik kontrol ve bakımlarının yapılması gerekmektedir aksi takdirde deforme olan kazanlar patlamada, gaz kaçaklarında çevreye ve insan sağlığına büyük hasar verebilir. Basınçlı kapların tehlikeli olması nedeniyle üretimi yapılırken kullanılacak alana ve ülkelere göre farklılık göstererek üretilmektedir. Basınçlı kapları özellikle endüstriyel alanlarda, fabrikalarda kullanıldığı gibi aynı zamanda büyük apartmanların zemin katlarında, okulların hastanelerin kazan dairelerinde basınçlı kapları görebilmek mümkündür. Endüstriyel alanda sıklıkla kullanılan basınçlı kapların bakımlarını ve periyodik kontrollerinin eksiksiz olarak yapılması işyerleri, iş sağlığı ve çevre sağlığı adına önemli rol oynamaktadır.

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrol Öncesi Hazırlıkları

  • Basınçlı kapların periyodik kontrolü kendi arasında farklılık göstersede standart olan ön hazırlıklar aşağıda sıralanmıştır.
  • Öncelikli olarak basınçlı kazanın teknik donanımı olan bir kişi aracılığıyla tamamen boşaltmalı
  • Kazanı boşalttıktan sonra sıcak ise soğumasını beklenmelidir
  • Ek olarak yapılan bağlantıları kapatılmalıdır
  • Sicil bakım kartlarıda hazır olduğu sürece yukarıdaki hazırlıklarıda gerçekleştirilmiş ise artık basınçlı kazan veya kapların periyodik kontrol öncesi hazırlıklar tamamlanmış olur.